img
iconНазад

Які права мають батьки в лікарнях: запитуємо юриста

Чи мають батьки право перебувати поряд з в лікарні?
Не тільки діти, а й будь-яка людина, яка перебуває на стаціонарному лікуванні, має право на допуск до неї членів сім’ї, що є вимогою законодавства України про охорону здоров’я. Важливо знати, що якщо це дитина малого віку (до 6 років) або старша дитина з тяжким перебігом хвороби, член сім’ї (найчастіше — мама) має можливість залишатися в лікарні з усіма умовами проживання: тобто спати, їсти в лікарні разом з дитиною. Додатково, за згоди батьків (опікунів) до відвідувань стаціонару можуть бути допущені й інші особи. Однак звернути увагу варто й на те, що під час COVID-19 правила відвідувань можуть відрізнятися від звичних.

У лікарні хочуть залишитися обидва батьки – і мама, і тато. Чи мають вони на це право?
У стаціонарі з дитиною може постійно перебувати лише один член сім’ї. На жаль, і матір, і батько не можуть обоє залишатись у стаціонарі з дитиною, однак це не виключає права на регулярне відвідування дитини з дотриманням правил лікарні. Якщо це відділення інтенсивної терапії, одному з батьків дозволяється перебувати з хворим без часових обмежень, одночасно поруч з пацієнтом може бути не більше двох осіб. Тим не менш, допуск більшої кількості відвідувачів також можливий за згоди лікаря.

У якому випадку батьки не мають права бути в лікарні?
Батьків чи відвідувачів можуть попросити вийти з палати у тому випадку, якщо лікарям потрібно зробити термінове медичне втручання. Також батькам можуть відмовити у відвідуванні, якщо дитина перебуває в інфекційному відділенні, або ж якщо сам відвідувач перебуває у неналежному стані (наприклад, сп’яніння) чи порушують правила лікарні.
Медичні працівники не повинні зловживати зазначеним правом та мають забезпечити, щоб рішення про обмеження були адекватними та пропорційними наявним ризикам, а причина такого рішення чітко роз’яснена родичам хворої дитини.

Які особливості перебування у разі критичного стану дитини?
До пацієнтів, що перебувають у відділенні інтенсивної терапії (ВІТ), має бути допуск 24/7. Окремі правила конкретної лікарні мають бути вивішені публічно, а відвідувачі — проінформовані. Однак до ВІТ можуть не пускати при окремих заборонах лікуючого лікаря, при неналежних станах відвідувачів (підозра на хворобу, стан алкогольного сп’яніння тощо), проведення медичних процедур у пацієнта.

Що робити, якщо батьків не пускають до хворої дитини в палату або обмежують час перебування у лікарні без причини?У ситуації, якщо батьків не допускають до хворої дитини в палату безпідставно, обмежують час перебування поруч з дитиною — це є порушенням прав дитини на допуск до неї відвідувачів, а також порушенням прав відвідувачів. У такому випадку спочатку батьки можуть звернутися до директора або головного лікаря в неформальній розмові. Якщо ситуація не вирішується, доречно звернутись із скаргою до територіального органу управління охорони здоров’я в письмовій формі. Також зі скаргою можна звернутися на гарячу лінії МОЗ України чи написавши до Національної служби здоров’я України.

Як довести, що ваші права обмежують незаконно?
Заборона допуску законних представників до дитини-пацієнта є порушенням закладом договору про медичне обслуговування, укладеного з Національною службою здоров’я України. Якщо в батьків чи інших законних представників буде зібрано достатньо доказів, приміром, відповідей з уповноважених органів, до яких вони зверталися, які міститимуть інформацію про протиправні дії представників закладу охорони здоров’я, то можна звертатись до суду з позовною заявою про відшкодування моральної шкоди. Джерела: Наказ МОЗ України від 15.06.2016 №592 «Порядок допуску відвідувачів до пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні у відділенні інтенсивної терапії»; Цивільний кодекс України; Основи законодавства України про охорону здоров’я.
Дякуємо Ірині Сенюті, д.ю.н., завкафедри медичного права ЛНМУ, голові Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України, керуючему партнеру адвокатського об’єднання «МедЛекс» за консультацію стосовно прав батьків хворих дітей у лікарнях.