img
iconНазад

Чому так потрібна сімейно орієнтована медицина

Один з принципів сімейно орієнтованої медицини – це право на доступ до інформації.
Незважаючи на досягнення сучасної медицини у сфері високих технологій, найпотужнішим діагностичним інструментом є розмова лікаря і пацієнта, яка може виявити левову частку проблем. Згідно із законодавством родина та дитина мають повне право на достовірну та своєчасну інформацію про стан здоров’я дитини, включаючи наявні і можливі фактори ризику та їхню ступінь. Медичні працівники мають спілкуватися з рідними пацієнтів, надавати повну й неупереджену інформацію, пояснювати призначення. Також родина має право отримувати доступ до медичної документації. Саме пацієнти та їхні родини є власниками цієї інформації.

Другий принцип – це право на співучасть в лікувальному процесі.
Ключова філософія сімейно орієнтованого підходу — «нічого про мою дитину без мене». Батькам варто зробити цей вислів своїм девізом. Все, що відбувається в лікарні з дитиною мають знати батьки. Вони мають бути не просто залучені в процес лікування, вони мають бути однією зі сторін лікувального процесу.

Пам’ятайте, окрім окремих випадків, обмежених законодавством, ви можете знаходитись поруч з дитиною в палаті, а також під час огляду дитини, проведення ін’єкцій, перев’язки й інших маніпуляцій, процедур і досліджень, брати участь в лікувальному процесі й ухвалювати рішення, які стосуються здоров’я вашої дитини. Медичні працівники мають з’ясовувати у вас очікування щодо результатів лікування дитини, а також, що вам зрозуміло, як відбувається процес лікування, погоджувати призначення препаратів, попередньо пояснивши всі можливі варіанти, врахувавши економічну ефективність і наслідки застосування.

Ви маєте право на гідність і повагу, а це означає, що медики мають з’ясовувати вашу точку зору та враховувати її, зважати на емоційний стан вас та вашої дитини, враховувати знання, цінності, виховання, переконання, культурні традиції й інші особливості вашої родини, ставитися до вас з повагою.

Вважається, що повага і гідність є вродженими якостями людини, і цьому не вчать в медичних університетах, проте в прогресивних країнах в тестах на лікарську спеціальність більшість питань саме етичні. Гідність і повага в сімейно орієнтованому підході винесені на перше місце. З цього потрібно починати перші лекції в медичних ЗВО, і це має проходити наскрізною ниткою через все навчання лікарів. Але поки це не так, пам’ятайте, ви маєте право на гідне ставлення до вас і вашої дитини.